Św.Prakseda, św.Zenon i mozaiki (post_25)

Św.Prakseda

Św.Prakseda

Opisując Kaplicę Ciszy w Helsinkach, jej prostotę, przejrzystość i ciepło, przyszła mi na myśl zupełnie inna kaplica, absolutnie przeciwstawna w swej stylistyce, mianowicie Kaplica św.Zenona ukryta w mniej uczęszczanym rzymskim Kościele pod wezwaniem św. Praksedy.
Kaplica niewielkich rozmiarów – uderza bogactwem, wyrazistą kolorystyką i blaskiem złota. Nieprzygotowany na te wrażenia, na uderzenie światła bijącego z mozaikowego wnętrza, odbiorca – przeżywa olśnienie i szok ( wcześniej należy oświetlić kaplicę).
Głowę trzeba mieć ciągle zadartą do góry, gdyż na sklepieniu widzimy postać Chrystusa podtrzymywanego przez cztery odziane w białe szaty anioły, usytuowane na kolumnach łączących złoty strop z bocznymi ścianami pokrytymi również mozaikową sztukaterią.

Św.Prakseda

Św.Prakseda

Tutaj, w niewielkiej wnęce, przedstawiono Matkę Bożą w otoczeniu sióstr Pudencjany i Praksedy oraz św. Jana.

Św.Prakseda Św.Prakseda Św.Prakseda

Zastanawia mnie , kim był św. Zenon, o którym nie wiedziałam zbyt wiele, że poświęcono mu tyle zainteresowania i pracy, tworząc tak niezwykłe wnętrze? Kiedy przeglądnęłam jego biografię, mogę stwierdzić, że upamiętnienie tej postaci niewątpliwie miało swój religijny wymiar.
Św.Zenon – patron niemowląt oraz rybaków, wędkarzy. Żył w IV wieku i pełnił funkcję biskupa Werony i z tym miastem przede wszystkim jest kojarzony. Wykształcony, bardzo dobry mówca, autor 93 traktatów, kazań opisujących ówczesnych chrześcijanom, jak mają żyć. O jego popularności świadczą liczne kościoły, którym patronuje: w Weronie – osiem, a na terenie diecezji- czterdzieści.
Również i Rzym chciał , utrwalić kult św.Zenona, co zostało wyrażone w kaplicy, a my współcześnie możemy podziwiać nieprawdopodobny kunszt twórców tej mozaikowej”perły”.
Nie umiem określić, ilu odwiedzających Rzym zagląda do Św.Praksedy, ja zawsze kogoś spotykam, ale w porównaniu z tłumami nawiedzającymi pobliską Bazylikę Santa Maria Maggiore, nie jest to oszałamiająca grupa. A szkoda, gdyż kościół sam w sobie jest szalenie interesujący, jeden z najstarszych w Rzymie z oryginalnymi mozaikami Cosmatich, no i z ukrytym skarbem, jakim jest Kaplica św.Zenona.
Komu mało zdjęć, zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu, pokazującego piękno i bogactwo tego miejsca, który postaram się umieścić wkrótce na you tube.

Mozaika jako technika artystyczna należy do jednych z najciekawszych, wymagających szczególnych umiejętności i świadcząca o nieograniczonej wyobraźni ich twórców. Przykładów mozaikowych wnętrz jest bardzo wiele, a kościoły rzymskie prowadzą prym w tej dziedzinie.
Nie mogę, przy okazji wizyty w Bazylice Św.Praksedy, nie wspomnieć o artystycznym wyobrażeniu tej mało znanej świętej, przypisywanym Janowi Vermeerowi w obrazie z 1655 roku.

Św.Praksedahttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/06/Vermeer_saint_praxedis.jpg

Fotografia nie oddaje do końca intensywności czerwieni, królującej w kolorystyce tego obrazu. Miałam szczęście widzieć i podziwiać to dzieło na wystawie poświęconej twórczości Vermeera, w przywoływanych wielokrotnie przeze mnie wnętrzach, Scuderie del Quirinale w Rzymie. Ciekawostkę i wydarzenie na wystawie stanowiło zestawienie obrazu Vermeera, będącego kopią dzieła florentczyka Felice Ficherelli z oryginalnym obrazem.
Uwielbiam tego rodzaju artystyczny dialog, dyskurs pomiędzy twórcami, czasami rozmowy w czasie, ich wzajemne fascynacje i cieszą mnie pomysły wielu znakomitych muzeów wykorzystujących ten sposób pokazywania dzieł.
Dlatego też zamarzyło mi się, podczas Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym w Poznaniu, aby rysunek od niedawna przypisywany C.Pissarro zestawić w obrazem i wachlarzem, do których być może nasza poznańska rycina jest szkicem…
No tak, ale trzeba przejść do rzeczywistości.

Jeśli więc zawędrujecie w swoich wakacyjnych peregrynacjach do stolicy Włoch, nie omińcie, cudeńka ukrytego we wnętrzach godnej uwagi Bazyliki św. Praksedy – Kaplicy św. Zenona.

Renata Jocz
Renata Jocz

Pisałam bloga o sztuce od wielu lat, prowadzę równie profile o sztuce na Facebooku oraz Instagramie. Aktualnie zaprojektowałam stronę internetową o sztuce, na której mój blog będzie jednym z obszarów osobistej wypowiedzi. Uważam, a nawet jestem przekonana, że sztuka jest dla każdego, dla wszystkich, nie tylko dla wybranych, nie tylko dla erudytów. Dlatego chciałabym ułatwić Wam szukanie muzeów, galerii sztuki czy ciekawych artystycznych przestrzeni. Stąd pomysł na ogólnopolską wyszukiwarkę muzeów, galerii sztuki czy wystaw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witaj na blogu Renne w Muzeum. Imię Renne to mój pseudonim artystyczny. Dlaczego w Muzeum? Bo kocham muzea sztuki i wystawy. Potrzebuję ich jak powietrze. Krótkie czy dalekie wyjazdy do muzeów są moim sposobem na życie…

MENU