Na początek – Fra Angelico (post_2)

Fra Angelico

Od czego, od kogo zacząć wędrówkę po muzeach? To przerażająco trudne.Chciałabym napisać o wszystkim, ale to przecież niemożliwe.
Przyjmując zasadę, że piszę tylko o tych dziełach, które faktycznie widziałam, o moich przeżyciach z nimi związanych, o fascynacjach, jakie towarzyszą przy ich kontemplacji, rozpocznę od twórcy znanego i nieznanego zarazem. Od Fra Angelico, Fra Giovanni da Fiesole.
Powinnam w zasadzie używać określenia Beato Angelico , bo to postać błogosławiona, patron historyków sztuki i artystów, ale dla mnie to zawsze Fra Angelico – skromny, pobożny, pokorny , skupiony na swoim powołaniu dominikanin, żyjący w XV wieku.
Zetknęłam się z nim przypadkowo, w czasie jednej z objazdowych wycieczek po toskańskiej “prowincji”. Cortona – urokliwe miasteczko na wzgórzu – jest w posiadaniu maleńkiego Museo Diocesano http://www.diocesiarezzo.it/. Wchodząc do jednej z sal doznałam olśnienia – przede mną znajdował się obraz ołtarzowy, który poraził mnie swoją kolorystyką, ekspresją i jednocześnie urodą. Takich obrazów się nie zapomina! Ujrzałam Annunciazione di Cortona … Zwiastowanie z Cortony (1430r.)
Przepiękny, olbrzymi anioł, w nieprawdopodobnie purpurowej szacie, pofałdowanej sukni pokrytej złotymi zdobieniami, pochylał się w stronę Matki Bożej. Z jego pleców wyrastały olśniewające skrzydła.Wpatrywał się w Maryję, wskazywał na nią palcem. Maria w czerwonej sukni, przykrytej lazurowym ,obszernym płaszczem, trzyma skrzyżowane dłonie na piersiach. Pochyla się również w stronę anioła, wyciąga szyję chcąc uchwycić każde słowo. Pragnie zrozumieć…Scena pełna napięcia, czuję się nieswojo, jakbym podsłuchiwała czyjąś rozmowę. Purpura i złoto rażą oczy. Obraz oszołamia. Od tego momentu już zawsze Zwiastowanie będzie kojarzyć mi się z dziełem Fra Angelico.
Myślę, a wręcz jestem pewna, że miał świadomość siły, oddziaływania swego obrazu, stąd powtarzał ten motyw jeszcze kilkukrotnie, ale o tym w następnym wpisie…

Nie można było oczywiście robić zdjęć, więc korzystam z innego źródła

http://it.wikipedia.org/wiki/Annunciazione_di_Cortona#mediaviewer/File:Angelico_Annunciation_%28Cortona%29.jpg

Fra Angelico

Renata Jocz
Renata Jocz

Pisałam bloga o sztuce od wielu lat, prowadzę równie profile o sztuce na Facebooku oraz Instagramie. Aktualnie zaprojektowałam stronę internetową o sztuce, na której mój blog będzie jednym z obszarów osobistej wypowiedzi. Uważam, a nawet jestem przekonana, że sztuka jest dla każdego, dla wszystkich, nie tylko dla wybranych, nie tylko dla erudytów. Dlatego chciałabym ułatwić Wam szukanie muzeów, galerii sztuki czy ciekawych artystycznych przestrzeni. Stąd pomysł na ogólnopolską wyszukiwarkę muzeów, galerii sztuki czy wystaw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witaj na blogu Renne w Muzeum. Imię Renne to mój pseudonim artystyczny. Dlaczego w Muzeum? Bo kocham muzea sztuki i wystawy. Potrzebuję ich jak powietrze. Krótkie czy dalekie wyjazdy do muzeów są moim sposobem na życie…

MENU